Tévedés, hogy a kávéfőzés után „kötelességtudóan” összegyűlő kis csomónyi kávézacc csak szemét. Évente sok millió csésze kávét fogyasztanak el az emberek, amiből 20 millió tonna kávézacc keletkezik. Többségét egyből a szemétbe dobják, pedig egy kis leleményességgel sok mindent kihozhatunk még a zaccból és pozitív tulajdonságaiból. Ráadásul ezek az okos kis praktikák még környezettudatosak is.
A konyhában
Miután a kávéőrlemény kiszolgálta eredeti célját és lefőtt a kávé, még számos dologra használhatjuk a konyhában. A kávé savas kémhatásának köszönhetően kiváló zsíroldó, ehhez jön még szemcsés állaga, amely remek kettő az egyben súrolószerré teszi. A szagokat is magába szívja, például ha a még nedves kávéőrleményt egy éjszakára a hűtőbe tesszük, reggelre eltűnik a „hűtőszag”.
A hortenzia a talaj savasságától függően változtatja színét, ha kávézaccot teszünk a növény tövéhez, akkor kékebbek lesznek a virágai
A kertben, az erkélyen, a növényeknél
Néhány növény kifejezetten a savas talajt kedveli. Ilyen például a hortenzia, a rózsafélék és a rododendronok. A kávézaccot a tövükre szórva savasabbá tehetjük a talajt. A kávé ráadásul távol tartja a hangyákat is, így ha szeretnénk megváltoztatni a vonulási útvonalukat, a zacc erre is jó lehet. A macskák valami számomra rejtélyes okból szeretnek befeküdni a virágágyásokba és a nagyobb cserepes növények alá, viszont nem bírják a kávé erős szagát. Úgyhogy aki szeretné távol tartani saját, vagy a szomszédok szőrös kis barátját a virágoktól, az próbálkozzon kávézaccal.
A kávézacc a cicákat is távol tartja
A fürdőszobában
A kávé (és a zacc) nem csak remek antioxidáns, de a benne található koffein a bőrön keresztül is felszívódik, feszesebbé és rugalmasabbá teszi, így a narancsbőr elleni harcban is remek társunk lehet (nem véletlen, hogy a koffein a cellulit elleni készítmények hagyományos összetevője). A kávézaccot egy kis olívaolajjal vagy kakaóvajjal elkeverve ápoló testradírt is készíthetünk.
Ez a csináld magad testradír például kávéőrlemény, cukor és olívaolaj felhasználásával készült
A kávé természetes savtartalma, szemcsés állaga és a benne rejlő antioxidánsok miatt igen sokféleképpen felhasználható akár a háztartásban, akár a szépségápolásban. Ráadásul a kávézacc újrahasznosításával még az a kellemes érzés is együtt jár, hogy ma is tettünk egy apró lépést a környezettudatosság felé.